رشته های آموزشی

رشته آموزشی - پژوهشی باستان سنجی:
با گذشت بیش از هفتاد سال از تاسیس رشته باستان شناسی (دانشگاه تهران- 1316) و رشته های مرمت آثار و اشیا، (دانشکده فارابی- 1356)، حوزه مطالعات میراث فرهنگی ایران به دلیل فقدان رشته باستان سنجی و دیگر رشته های مرتبط با علوم باستان شناختی همچنان فاقد استقلال بوده و به رغم گذشت 33 سال از انقلاب سرفرازانه اسلامی ایران، مطالعات حوزه میراث فرهنگی ایران کماکان به پژوهش  های بیگانگان و به ویژه ممالک اروپایی و آمریکا وابسته است. اهمیت و ضرورت استقلال کشور در حوزه باستان سنجی زمانی آشکار و بارز و برجسته می شود که بدانیم هر تحلیل فرهنگی و اجتماعی از گذشته مبتنی بر اطلاعات باستان شناختی و تاریخی، در ابتدا نیازمند ارایه تحلیل های علمی از آثار و مواد باستانی و تاریخی است؛ و در نتیجه، در فقدان این تحلیل های علمی- آزمایشگاهی و یا در صورت ناصواب بودن نتایج آنها، در عمل تمامی تحلیل-های فرهنگی و اجتماعی راه به خطا خواهند برد! این ضرورت وقتی بیشتر آشکار می شود که بدانیم تحلیل های فرهنگی و اجتماعی درباره تاریخ و گذشته، به نوبت خود، سهمی مهم در سیاست گذاری های فرهنگی و اجتماعی هر دولت و نظام داشته و بالتبع، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از این مهم جدا نیست. بنابراین، عدم استقلال در دانش باستان سنجی، عملاً به معنی و مفهوم عدم استقلال دست کم در بخشی از سیاست گزاری های فرهنگی و اجتماعی نظام جمهوری اسلامی است !
باستان سنجی مجموعه فعالیت های میان رشته ای است که از علوم مختلف پایه (فیزیک، شیمی و زمین شناسی و ریاضیات و آمار و دیگر علوم مهندسی) در خدمت باستان شناسی استفاده میکند، پژوهش در ساختار شیمیایی و فیزیکی مواد و مصالح سازنده این آثار و اشیاء، سالیابی و تاریخ گذاری آنها و انجام تحلیل-های دقیق و جامع براساس روش های علوم فیزیک، شیمی، زمین شناسی، کانی شناسی، جغرافیا و ریاضیات، از جمله فعالیت های پژوهشی این رویکرد است .
به نحوی که با شناخت خواص فیزیکی- شیمیایی و کانی شناختی مواد آلی و معدنی تاریخی و باستانی، اهدافی از قبیل شناسایی منشا اولیه مواد، سالیابی دقیق و تخمینی و شناخت فناوری ساخت و تکنولوژی به کار رفته در مراحل فرآوری، بررسی آثار جعلی در مقابل اصلی و نگهداری و حفاظت از میراث فرهنگی و غیره را پیگیری میکند .
باستان سنجی در تعامل با دانش باستان شناسی و دیگر شعب علوم باستان شناختی مثل زمین- باستان شناسی، باستان شناسی تحلیلی، زیست- باستان شناسی و نیز شعب حفاظت و مرمت و غیره، شناخت و درک محققان را از فرآیندهایی شکل گیری یک اثر باستانی تا لحظه ای که به دست محققان برسد افزایش می دهد
آشنایی با نخستین گروه باستانسنجی در ایران
با توجه به موارد ذکر شده و اهمیت این رشته و کمبود آن در ساختار علمی کشور گروه مرمت آثار تاریخی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در سال  تحصیلی 90-1389 در یک روند مطالعاتی یکساله در قالب تیمی 8 نفره از متخصصین مرتبط اقدام به آماده سازی و تدوین سرفصل دروس کارشناسی ارشد باستان سنجی براساس تجربه های بین المللی و نیازهای بومی اقدام نمود و موفق به طی مراحل قانونی از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناروی برای کسب مجوز پذیرش دانشجو در مهرماه سال 1391 برای نخستین بار در ایران گردید .
گروه آموزشی- پژوهشی باستانسنجی از دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با هدف تربيت متخصصين متعهد و آشنا به شيوه هاي پيشرفته مطالعات باستانسنجی و پاسخ گویی به نیازهای کشور اقدام به راه اندازی دوره کارشناسي ارشد نمود. این گروه آموزشی دارای امکاناتی از قبیل :
كتابخانه تخصصي مرمت و باستان سنجی زیر مجموعه کتابخانه مرکزی دانشگاه .
آزمایشگاه شيمي عمومی
آزمایشگاه شیمی تجزیه .
آزمايشگاه و کارگاه مرمت فلز و متالوگرافي .
است، همچنین در ارتباط با گروه ها و دانشکده های دیگر دانشگاه هنر اسلامی تبریز و دیگر دانشگاه های بزرگ منطقه شمال غرب کشور از امکانات موجود علمی و آزمایشگاهی منطقه استفاده می نماید .

طول دوره و شکل نظام درسی
   دوره كارشناسي ارشد باستان سنجي شامل چهار نيمسال تحصيلي است كه دانشجو مي تواند در يكي از دو گرايش اصلي مطالعات باستان سنجي مواد آلي و يا معدني تحصيل كند. شكل اين نظام به صورت نيمسال- واحدي(شامل 26 واحد درس نظری و عملی و 6 واحد پايان نامه) ارائه مي شود كه در پايان دانشجو با ارائه و دفاع از پايان نامه خود كه جنبه مطالعات آزمايشگاهي و يا ميداني دارد، فارغ التحصيل خواهد شد .

 واحدهای درسی
تعداد کل واحدهای درسی این دوره 26 واحد درسی و 6 واحد پروژه پایان نامه است :
دروس تخصصی: 8 واحد
دروس اصلی: 20 واحد
دروس اختیاری: 4 واحد
دروس جبرانی: حداکثر 12 واحد به پیشنهاد گروه آموزشی

 

تبریز - خیابان آزادی - میدان حکیم نظامی - دانشگاه هنر اسلامی تبریز-دانشکده هنرهای کاربردی

کد پستی : 5164736931   تلفن : 35297140-041   دورنگار :35419968-041

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.